חשיפה: "המקצוע הסודי" של צלמי המגנטים באירועים התגלה כמקצוע רווחי במיוחד עם סיכויי הצלחה והחזר השקעה (ROI) מהגבוהים במשק הישראלי...

לכולנו יוצא להיתקל בהם כמה פעמים בשנה באירועים ובחתונות, כשהאינטראקציה איתם במהלך האירוע מסתכמת בעיקר לשם קבלת "תמונת מגנט" כמזכרת מהאירוע.
בזמן הזה הם אוכלים, שותים רוקדים ונהנים לא פחות מאיתנו –  ובסוף האירוע הם חוזרים הביתה עם שכר שעתי ממוצע של 180-200 ש"ח לשעה. במציאות שכל המשק מתייקר וחסמי הכניסה לענף המגנטים נמוכים מאוד – נשאלת השאלה המתבקשת: מדוע רבים מאיתנו עדיין לא עלו על הגל ונכנסו לעסקי המגנטים באירועים.

למי מאיתנו לא יצא מדי פעם לעשות "חישוב רווחים" לקולגות או לבעלי מקצוע מתחומים אחרים , לדוגמה: חישוב כמה רווח נשאר למורה נהיגה או לנהג המונית, כמה מרוויח אינסטלטור על ביקור קצר בדירה, או כמה כסף מרוויח בעל הפאב על כוס משקה שעולה בממוצע 70 שקל (נו טוב.. הבנתם את הכוונה)

אנחנו הישראלים אלופים ב"לעשות חישובים" ובתוך כך, המקצוע הזה "צילום מגנטים" חמק לנו מתחת לאף – כבר קרוב ל-15 שנה..( למבוגרים שבינינו: אפשר עוד לזכור את ההתלהבות וההיפ שנוצרו סביב התמונות המגנטיות כשהם ניראו לראשונה בשנת 2007).

אז יצאנו לשטח לבדוק כמה באמת מרוויח צלם מגנטים, ולהלן המסקנות:
ראשית כל נתחיל בעובדה כי צלם מגנטים ממוצע  גובה כיום לחתונה כ- 1,500 ש"ח,
מסכום זה כמובן ירדו כל ההוצאות הכרוכות בהפקת המגנטים, להלן החישוב:

בחתונה ממוצעת יצאו כ- 400 מגנטים (עלות הפקת המגנטים בסך הכל עומדת על כ- 120-140 ש"ח – תלוי בסוג חומרי הגלם עליהם מודפסים המגנטים). העובדה הראשונה שכמובן נשים לב אליה היא אחוז הרווחיות הגבוה שמשאיר את צלמי המגנטים עם רווח גולמי של למעלה מ-90%.

לחישוב זה כמובן נצטרך להוסיף הוצאות נוספות כגון: עלויות עובד (עוזר/עורך), דלק ובלאי שיחדיו מסתכמים בעוד כמה מאות שקלים בודדים.

מה שאומר שצלם מגנטים מרוויח בערב של 5 שעות בממוצע קצת יותר מ- 1,000 ש"ח,  שזה אומר 200 ש"ח לשעה בממוצע –  סכום מכובד לכל הדעות, בהתחשב שמדובר ב"עבודה צדדית" או כהשלמת הכנסה שאפילו משאירה לצלם המגנטים, את האפשרות שלא להתפטר ממקום עבודתו העיקרית.

לראיון  הזה קראנו לשחר (38), צלם מגנטים לאירועים מוותקי הענף ושאלנו אותו מספר שאלות על מנת לקבל תמונת מצב ברורה יותר וקצת "סודות של מאחורי הקלעים" על ענף המגנטים לאירועים.


בוקר טוב שחר, ספר לנו בקצרה על ענף המגנטים באירועים:
אז ככה, כמו שציינת בהקדמה מדובר באמת בענף רווחי מאוד במיוחד אם מסתכלים על הרווח פר שעה – ואם יורשה לי.. נקודה שלא נגעת בה,  אני רוצה להוסיף גם "מגוון מאוד",  אמנם הזכרת את החתונות אבל אני רוצה להזכיר לך שצלמי / מפיקי מגנטים לאירועים יש היום כמעט בכל אירוע פרטי: בר ובת מצווה, בריתות, אירועי חינה ועוד … מדובר סך הכל במאות אלפי אירועים בשנה (עפ"י הרשות המרכזית לסטטיסטיקה) ואפילו עוד לא התחלנו לדבר על המגזר העסקי ששם יש לא פחות אירועים ובתקציבים גבוהים הרבה יותר.


צלמי מגנטים במגזר העסקי? עכשיו כשאתה מציג זאת אני מסכימה איתך, אכן יש לא מעט ארועי חברה שחוגגים ומזמינים צלם מגנטים, אתה אומר שבאירועים כאלה משלמים יותר?
לא רק שמשלמים יותר באופן טבעי, לצורך הדוגמה אם המגנטים בחתונות זה הלחם והחלב, אז באירועים עסקיים זה "החמאה הריבה והקצפת יחד" באירועי חברה יש מאות ולפעמים אלפי עובדים והסכומים שגובה צלם מגנטים יכולים להגיע בקלות לאלפי שקלים לערב. 

בנוסף, צריך לציין שלא רק אירועי חברה, נמנים על קשת הלקוחות הפוטנציאלית של צלמי המגנטים, היא רחבה הרבה יותר משנדמה לך. לדוגמה:
בתי מלון שחוגגים את פעילויות הקיץ, מסיבות פורים שזו קטגוריה בפני עצמה עקב ריבוי האירועים בחג הזה, בתי ספר – נשפי סיום, פתיחת לימודים, חגים ופעילויות נוספות,  מסיבות יחידה צה"ליות, פסטיבלים וירידים, השקות ופרימיירות ועוד מגוון רחב של אפשרויות.


נשמע שזה עסק משתלם במיוחד, איפה הקאץ'?
אין קאץ'. אין פה איזה הוצאה לא מוכרת שמשנה את המספרים, מה שרואים זה מה שמקבלים.


בכל זאת?
תראי, חסמי הכניסה לענף הם מאוד נמוכים, היום להיות צלם מגנטים לא באמת מהווה "אתגר" כלשהו.
אני רוצה להזכיר לך שלא מדובר כאן בצילום אומנותי שמצריך יכולות מרשימות או "עין צילומית חדה " .. בגדול מדובר על צילום אנשים במסיבה,  צילום פרצופים, לא משהו שאנחנו לא עושים ביום יום שלנו באמצעות הסמארטפון.
כן צריך ידע בסיסי בצילום, כיוון תאורה לא משהו שלא ניתן ללמוד תוך כמה אירועים בודדים – אני רוצה לומר לך דבר שאולי יפתיע אותך, אבל המצלמות שקונים היום בחנויות ברמה טכנולוגית כל כך גבוהה, שיש צלמים שעובדים איתן על אוטומט ממש כמו בסמאטפון – והתאורה יוצאת מדהים. אני מכיר לא מעט צלמים שעובדים ככה, כמה שזה נשמע הזוי. היום תחום הצילום זה לא מה שהיה פעם. 

עכשיו לכל זה, תוסיפי את העובדה שלפתוח עסק של מגנטים באירועים לא דורש השקעה כספית גדולה, מדובר בסך הכל בכמה אלפי שקלים שזה כסף קטן כשמדברים במונחים של עסק, זה מחזיר את עצמו תוך 3-4 אירועים . 
היום אנשים הולכים פותחים עסקים במאות אלפי שקלים, לוקחים הלוואות מהבנק ועוברות שנים עד שהם מצליחים להחזיר את ההשקעה, ושלא נדבר על עד שהם מתחילים להרוויח, נו.. את מכירה את הסטטיסטיקה,  בעסקי המגנטים לאירועים אנחנו מדברים על כמה אלפי שקלים בודדים שמחזירים את עצמם ברוב המקרים בחודש הראשון. 


אתה כל הזמן מדבר על צלם מגנטים / מפיק מגנטים, למה אתה עושה את ההפרדה הזאת?
צלמי מגנטים ומפיקי מגנטים אלה שני סוגי קהלים שונים, יש הרבה חברות הפקה למגנטים שהם מנהלים את העסק ועונים ללקוחות ובמקביל שוכרים צלמים לפי תשלום יומי וכך הם יכולים לנהל כמה אירועים במקביל, סיבה נוספת היא שחלקם אינם רוצים לצלם ומעדיפים להיות מאחורי הקלעים (אלה שחותכים את המגנטים)


תן פה לקוראים כמה יתרונות בלהיות צלם / מפיק מגנטים ..
יתרון אחד? אני אתן לך כמה.
ראשית, יש פה עסק לכל דבר שכל מי שחולם להיות עצמאי מבלי להשקיע סכומי כסף גדולים, יכול לעסוק בענף המגנטים . זה משפר בצורה מהותית את הבטחון העצמי, וככה לומדים לנהל עסק קטן מבלי כל ההוצאות שאת מכירה שיש לעסק שזה שכירות, מים, חשמל ארנונה, עובדים וכו'… לא צריך להיות "מחויב" לעסק ברמה היומית ולפתוח את הדלת בשעה 8:00 בבוקר כמו העסקים הפיזים / חנויות. שזה יתרון עצום בפני עצמו.

ככה שיש כאן את כל האלמנטים של ניהול עסק עצמאי, מבלי  הכאבי ראש שמסביב.

יתרון נוסף, ולדעתי החשוב ביותר – מדובר בעסק שאת בכלל לא מרגישה שאת הולכת למקום העבודה המשעמם שלך בכל בוקר בלית ברירה, ולחזור על אותן פעולות מונוטוניות שחוזרות על עצמן.. כל אירוע הוא שונה וכל פעם את במקום אחר, זו עבודה מצוינת לאנשים שמשתעממים מהר מהשגרה. אני חושב שאי אפשר להבין את זה מבחוץ רק כשנכנסים לענף האירועים והחתונות מרגישים את ההרגשה הזאת שאני מדבר עליה.
תחשבי שאת הולכת לחתונה של חברה.. את מתרגשת לקראת האירוע נכון? יש אוכל טוב, אנשים יפים, מוזיקה טובה, אווירה של הנאה צרופה ולא של עבודה משעממת , מה צריך יותר מזה?

ליתרונות אלה תוסיפי את תחושת השליחות שאת מרגישה כשאת מצלמת מגנטים ואת עושה טוב הן לזוג והן לאורחים עצמם שרק מחכים למגנטים שיוצאים להם, זאת מן הרגשה שאת "חשובה" ומישהו מחכה לתוצר שלך. אני מקווה שאני מצליח להסביר את עצמי טוב במילים כי זה באמת קצת קשה לתאר את ההרגשה, צריך להרגיש את הרגע .

רוצה עוד יתרונות? (מגכך)


כן, יש עוד?

לגמריי,

* את מכירה אנשים חדשים (יש לי חבר שהכיר ככה את אשתו)
* את מפתחת קשרים ברמה שאת לא מאמינה, את מכירה בעלי חברות, סלבים ואנשים חשובים שיכולים לעזור לך להתקדם בהמשך החיים. 
* זה נותן לך פרספקטיבה שונה על "ההסתכלות על עסקים"


אז למה יש צלמי מגנטים שבוכים שאין עבודה? והיום זה לא מה שהיה פעם ?
רקדן שלא יודע לרקוד מאשים את הרצפה שהיא עקומה.
ברצינות את שואלת אותי את השאלה הזאת? הרי בכל ענף יהיו אנשים שיגידו את המשפטים האלה. ברור שהבעיה היא בבן אדם ספציפי ולא בענף . בכל ענף יש אנשים שלא יודעים לנהל עסק, לא יודעים לתמחר, לא יודעים לשווק את עצמם ובסוף הם מאשימים את ה"ענף" ומספידים אותו , כי הם לא רוצים לקחת אחריות ולהרגיש שהם נכשלו בניהול העסק אז יותר קל להם להאשים את הענף שהוא גמור.
מבטיח לך שאם תקחי את האנשים האלה ותבחני אותם בתחומים נוספים בחיים שלהם את תגלי שהם מאותם אנשים שתמיד "מאשימים" וזורקים אחריות ולא לוקחים אחריות.

יודעת מה למה שתאמיני לי? אנחנו בעידן בו המידע מונגש בצורה חופשית לכל דורש.
תבדקי את הדברים בעצמך –  כנסי לאתר למתחתנים למען מתחתנים (אתר שמסקר את ענף החתונות) לקטגוריה של צלמי מגנטים ותראי בעצמך את הביקורות שהזוגות משאירים שם. יש שם אלפי ביקורות במצטבר על עשרות צלמי מגנטים ורשום את המחיר שהם שילמו. זה לא משהו שאפשר לזייף בכמויות של אלפי משתמשים נכון? את מוזמנת להיכנס ולבדוק בעצמך. את גם תראי שצלמים שם לוקחים הרבה יותר מ 1,500 ש"ח .ואם נקח בחשבון את כמות החתונות (רק חתונות!) שיש בישראל מדי שנה את תגלי שיש כ-50,000 חתונות בישראל, אז תבואי ותגידי לי לא בכל חתונה יש צלם מגנטים? מסכים איתך, תורידי 20,000 חתונות שבהם אין צלם מגנטים, עדיין הגענו ל30,000 חתונות, יש פה ענף שמגלגל עשרות מליוני שקלים בשנה . אז אם בא מישהו ואומר שהענף מת ושאין עבודה.שיסתכל במראה וילך לקחת קורס בשיווק וניהול העסק במקום להספיד ענף שלם.


תודה רבה על הזמן שלך. תן טיפ טוב למי שקורא את הכתבה ומתעניין בענף המגנטים כצלם או כמפיק?
אני אתן הרבה יותר מטיפ, עשיתי ממש "קורס" (בחינם) לכל מי שרוצה ללמוד איך עושים מגנטים לאירועים , גם למי שאין טיפת ידע בנושא, החל משלב של מפרט הציוד ואיזה ציוד צריך לקנות כדי להפיק מגנטים איכותיים שלא דוהים , ועד לשלב שאני מדגים בוידאו איך מפיקים מגנטים . ניתן להרשם לקורס ולקבל גישה אליו בחינם לא עולה אפילו שקל בודד.

אתה לא מפחד ממתחרים?
מפחד? למה? את יודעת כמה אירועים יש בכל יום במדינת ישראל? חוץ מזה בפעם האחרונה שבדקתי אני לא יכול לחלק את עצמי ולהיות ב-2 אירועים במקביל. מה גם שאני שמח לחלק את הידע שלי ולגרום לאנשים לשפע גדול יותר בחיים שלהם, והדובדבן שבקצפת זה שזה בדיוק המקום לשיתוף פעולה בו כל הצדדים יוצאים מרווחים וזה כל היופי.

 

שחר, תודה רבה על הזמן שהקדשת, מאחלת לך הצלחה בהמשך.
תודה לך.